Chiropraxia

Čo je to Chiropraxia?

Chiropraxia je liečebná metóda manuálneho posúvania /”naprávania”/ postihnutých kĺbov, väzív a svalov,  najmä chrbtice a jej účinku na nervový systém. Zahŕňa súbor manipulačných techník za pomoci pasívneho strečingu, založených na prirodzenom pohybe časti tela riadenom terapeutom, ktoré umožňujú napravenie kĺbov ako aj nekĺbových kostných spojení a zároveň svalov.

Chiropraxia je systém diagnostiky a liečby založený na koncepcii, podľa ktorej nervový systém koordinuje všetky funkcie tela a prítomná choroba je výsledkom nedostatočnosti bežných nervových funkcií. Manipuláciou so štruktúrami tela, ako je napríklad chrbtica, môže uvoľniť tlak na nervy vychádzajúce z miechy, ktorý je spôsobený posunutím stavca (subluxácia). Chiropraktici zastávajú názor, že nesúlad a nervový tlak môžu spôsobiť problémy nielen v lokálnej oblasti, ale aj v určitej vzdialenosti od nej.

Základy tejto techniky tvorí podporenie samoliečebnej schopnosti organizmu a prepojenosť chrbtice s telesnými funkciami. Úlohou chiropraktika je dostať toto prepojenie do rovnováhy – nápravou kĺbov a platničiek, upravením polohy chrupaviek. Terapeut lieči bolesti chrbta, krížov, krčnej chrbtice, hlavy, zlepšuje ohybnosť kostrového svalstva a má sekundárny vplyv na zlepšenie neurologických funkcií tela ako celku.

Hlavným cieľom je odstránenie bolesti a kvalitatívne zlepšenie ohybnosti pohybového aparátu. Veľmi dôležitou súčasťou je správne dýchanie, presnejšie rytmus dýchania. Pri výdychu dochádza k celkovému uvoľneniu tela, a tým aj k uvoľneniu napätia v postihnutej časti. Výdych tak umožňuje bezpečnú a účinnú manipuláciu.

Ľudské telo je každý deň zaťažené nerovnomerne a tak sa stáva, že po preťažení niektorých svalových skupín vznikne spazmus (svalový kŕč), ktorý zapríčiní následnú luxáciu, vyvrtnutie alebo inú deformáciu pohybového aparátu na úrovni kostí. Telo do istej miery vie takéto nerovnosti naprávať, ak sa človek venuje aspoň sporadicky nejakému športu, ktorý mu zaručí regeneráciu. Málo ľudí si uvedomuje, že tieto blokády sa podieľajú aj na iných zdravotných ťažkostiach a nespôsobujú len stuhnutie svalstva. Z miechy vychádzajú zväzky nervov, ktoré smerujú k vnútorným orgánom. Poruchy inervácie potom vedú k narušeniu funkcie príslušného orgánu.